Rok wydania: Numer:
Dachy 2016/6
Szanowni Państwo

Swego czasu głośna była sprawa groźby bankructwa firmy produkującej popularne buty. Były one tak wytrzymałe, niemal niezniszczalne że każdy, kto kupił parę, mógł ich używać latami. Nabywcy byli więc niezwykle zadowoleni. Któż nie chciałby bowiem raz zapłacić za rzecz (nawet spore pieniądze), ale potem mieć z nią spokój? Mniej szczęśliwy był za to producent – bo po nasyceniu rynku sprzedaż praktycznie zamarła.

W artykule opisującym nagrodzoną w naszym konkursie realizację mamy do czynienia z podobną sytuacją. Ułożone przed kilkunastu laty dachówki po oczyszczeniu ponownie znalazły się na tym samym dachu. Prawdopodobnie byłoby tak z większością dachówek zdjętych z obiektów kilkudziesięcioletnich, w końcu ceramika to bardzo wytrzymały materiał, ale niewiele osób docenia urok starej dachówki. Szkoda, bo mimo pewnych mankamentów stare dachy są piękne.

Zapraszam do lektury aktualnego wydania DACHÓW.Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
Dachy 2016/5
Szanowni Państwo

W aktualnym wydaniu znalazły się aż dwa artykuły poruszające zagadnienie kominów. Można by rzec, że komin to kropka nad i – nad budynkiem czy dachem. O ich znaczeniu dla funkcjonowania budynku, domu nie trzeba wiele mówić – są niezbędne. Brak komina zamienia dom w kurną chatę, bez wentylacji (chyba, że otworzy się okna i drzwi), bez możliwości ogrzewania jakimkolwiek innym nośnikiem energii poza prądem elektrycznym. W naszym klimacie zamieniłoby to budynki mieszkalne w jaskinie. Dekarze wnętrzem kominów i ich drożnością się raczej nie zajmują, ale ich poczynania „na zewnątrz” mają dla funkcjonalności komina duże znaczenie. O tym można przeczytać w artykule na stronie 18.

Poza tymi materiałami zwracam Państwa uwagę na następny dach nagrodzony w VI edycji konkursu „Pochwal się dachem” – kategoria Lutowanie i techniki blacharskie. Lutowania (i nie tylko) było tutaj faktycznie sporo. Dach o prostych, wyraźnych krawędziach, geometrycznych połaciach okazał się mocno pracochłonny, a niekompletny projekt zmusił wykonawców do wykazania się kreatywnością. Jakie pomysły zastosowali blacharze, można się dowiedzieć, czytając artykuł na stronie 7.


Zapraszam do lektury!Piotr Rożnowicz
Redaktor naczelny
Dachy 2016/4
Szanowni Państwo

Kto jest najważniejszy na budowie? Kto lub co ma największy wpływ na efekt końcowy procesu budowlanego? Nie da się odpowiedzieć na tak postawione pytanie – ważny jest wybór materiałów budowlanych, istotny jest dobry projekt, a niemniejsze znaczenie ma wykonawstwo. Ale zagłębiając się w szczegóły, można jednak pokusić się o opinię, że jednak nie ma to jak dobry fachowiec.

Doświadczony blacharz-dekarz jest w stanie z miejsca wyszukać błędy w projekcie, określić problematyczne lokalizacje i ocenić, czy zaplanowane rozwiązania zdadzą egzamin. Potrafi on także zaproponować własne, nieraz autorskie, sposoby wykonania wrażliwych detali. Nie mówiąc już o estetyce pracy czy zachowaniu porządku na placu budowy.

Inwestorzy zwykle są pod wrażeniem fachowości takich wykonawców i ostatecznie uznają, że „warto było dopłacić”. W skali budowy całego domu są to pojedyncze procenty, a dla funkcjonalności i żywotności inwestycji może mieć zasadnicze znaczenie.

Przykładem takiego wykonawstwa może być obiekt prezentowany w aktualnym wydaniu DACHÓW, nagrodzony zresztą w konkursie „Pochwal się dachem”. Zapraszamy do jego lektury na str. 10.


Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
Dachy 2016/3
Szanowni Państwo

Kontynuujemy prezentację dachów nagrodzonych VI edycji konkursu „Pochwal się dachem”.

W niniejszym wydaniu przedstawiamy dach z kategorii Techniki blacharskie. Młody dekarz wykazał się dużymi umiejętnościami, kryjąc dach miejskiej willi blachą cynkowo-tytanową w karo. W całym pokryciu nie użyto ani jednego gwoździa i ani grama silikonu – szczelność  dachu uzyskano tylko poprzez odpowiednie kształtowanie blachy. Iście referencyjna to realizacja.

W minionych tygodniach odbyły się dwa znaczące dla branży dekarskiej wydarzenia. Była to gala Superdekarz oraz Salon Praktyki Dekarskiej. Przypadkowo obie odbyły się Łodzi, w obu brał udział nasz miesięcznik. W trakcie Salonu wręczyliśmy dyplomy dekarzom nagrodzonym we wspomnianym wyżej konkursie. Zwycięzcy byli wprawdzie znani już od stycznia, ale oficjalnie wyróżnienia odebrali właśnie w Łodzi.

Zwracamy także uwagę na artykuł o dachach płaskich. Jest to zakończenie cyklu niemieckiego autora, omawiającego newralgiczne miejsca na płaskich połaciach. Seria pokazuje, jak skomplikowanym tworem jest dach, jak wzajemnie powiązane są ze sobą jego części i od czego zależy jego funkcjonalność. Warto zapoznać się z całym cyklem, ponieważ zawiera cenne informacje, które mogą się przydać nie tylko podczas wykonywania dachów płaskich

Zapraszam do lektury!

Piotr Rożnowicz
Redaktor naczelny
Dachy 2016/2
Szanowni Państwo

Prezentujemy dach-zwycięzcę VI edycji naszego konkursu „Pochwal się dachem”. Jego wykonawcą jest dekarz, który bierze udział w konkursie niemal od początku istnienia, co roku przysyłając zgłoszenia. Jego dachy zajmowały wprawdzie miejsca na podium, ale jest to pierwsza wygrana. Został więc nagrodzony niejako za wytrwałość.

Oczywiście nie było tak, a jego dach rzeczywiście zasługiwał na nagrodę. Został wykonany poprawnie technicznie i estetycznie. Nowe pokrycie diametralnie zmieniło wygląd budynku, tworząc z niego nowoczesną, ekskluzywną niemal, willę. Na pewno miłe to uczucie, gdy się wie, że swoją pracą tworzy się nowy element krajobrazu – i to taki, który rzeczywiście tworzy nową jakość.

Dalej w numerze opisujemy inną realizację, lecz z blachy cynkowo-tytanowej. Okrągła kopuła wymagała wykonania kilku tysięcy pracochłonnych łusek i niezwykle dokładnego projektowania. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, że obiekt znajdował się kilka tysięcy kilometrów od zakładu, gdzie produkowano obróbki. Bez obaw – efekt jest znakomity!

Zapraszamy do lektury!

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
Dachy 2016/1
Szanowni Państwo

Rozstrzygnęliśmy nasz konkurs „Pochwal się dachem”. Była to już jego VI edycja, na która nadesłano kilkanaście zgłoszeń. Wielce sobie cenimy wykonawców, którzy wykazali się aktywnością i zechcieli spełnić warunki udziału. Od pewnego czasu wśród nadsyłających swoje dokonania dekarzy powtarzają się te same osoby - doceniamy ich zaangażowanie i dziękujemy za to, że są z nami.
Wręczenie nagród odbędzie się podczas VIII Ogólnopolskiego Salonu Praktyki Dekarskiej w Łodzi (dokładny program wydarzenia znajdą Państwo na str. 28) i już od wydania lutowego zaczynamy prezentację wyróżnionych dachów.

Zapraszamy do lektury

Piotr Rożnowicz
Redaktor naczelny

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy


 


 

Którą akcję wspierania branży dekarskiej znasz najlepiej?GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ