Rok wydania: Numer:
Dachy 2018/1

Szanowni Państwo,

czy dojdzie do tego, że automaty, roboty i aplikacje wyręczą człowieka praktycznie w każdej dziedzinie życia? Tak jak rewolucja przemysłowa pozbawiła pracy setki tysięcy robotników, tak rewolucja cyfrowa również do tego prowadzi. Niektórzy już dzisiaj wieszczą, że najpóźniej za 10 lat fabryki zatrudniające dzisiaj kilka tysięcy osób zmniejsza poziom zatrudnienia o rząd wielkości. Ludzi zastąpią roboty. Czy jest to możliwe w budownictwie? Czy można sobie wyobrazić maszyny murujące ściany, stawiające więźby dachowe, układające pokrycie? Póki co, raczej trudno.

Ale automaty zdobywają kolejne sektory, nie oszczędzając również dachów. Bezzałogowe aparaty latające, czyli drony, pokrycia wprawdzie nie ułożą, obróbek nie zrobią, ale do serwisowych inspekcji tych wysoko położonych części budowli się nadają. Wprawdzie nie będzie to chyba zbyt dokładny przegląd, ale w niektórych sytuacjach wystarczy.

Drony dekarzom pracy raczej nie zagrożą. Z upływem czasu koszty wykorzystania tych urządzeń będą spadać i przedsiębiorcy mogą je umiejętnie wykorzystywać w codziennej działalności.

Zapraszam do lektury

Piotr Rożnowicz
Redaktor naczelny

Dachy 2017/12

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia,
zdrowia i wszelkiej pomyślności
w Nowym Roku
życzy
miesięcznik DACHY

Dachy 2017/11

Szanowni Państwo

Koniec roku to czas podsumowań, względnego odpoczynku. Zbliżające się Święta Bożego narodzenia i Sylwester to okres, w którym świat działa jakby na zwolnionych obrotach. Ale czasy, kiedy z powodu zimy, opadów śniegu i mrozu branża dachowa stawała, już dawno minęły.

Współczesne technologie umożliwiają pracę na dachu przez cały rok. Chociaż blacha nie lubi być obrabiana na zimno, bo poniżej pewnej temperatury robi się krucha i łamliwa, to dachówek nie układa się na zaprawę, a robocze ubrania są ciepłe i wygodne. Jasne, że o wiele przyjemniej pracuje się, gdy świeci słońce i wieje lekki wiaterek, ale terminy gonią, klient nasz pan, a następny dach już czeka… Oby tych dachów było jak najwięcej!

Piotr Rożnowicz
Redaktor naczelny

Dachy 2017/10

Szanowni Państwo

W aktualnym wydaniu przedstawiamy dwie ciekawe i ładne realizacje dachów. Użyto w nich tak szlachetnych materiałów jak blacha cynkowo-tytanowa i dachówka ceramiczna.

W pierwszej projektant połączył spatynowany tytancynk z czerwoną cegłą klinkierową, co dało świetny efekt estetyczny (tym bardziej, że blacha zastąpiła tu pierwotne płyty eternitowe). Doświadczony wykonawca w pełni zrealizował koncepcję architekta, starannie wykańczając wszystkie detale, dokładnie planując rąbki i obrabiając okna. Powstał obiekt wręcz „kalendarzowy”.

W drugie realizacji zastosowano modną dachówkę płaską, układaną bez przesunięcia, fuga w fugę. Budynek posiada dach kopertowy z wydłużoną kalenicą oraz wieżyczkę, którą także pokryto płaską dachówką. Wieżyczka jest elementem dominującym i intryguje, tym bardziej, że posiada kilka grzbietów. Tu również dobre wykonawstwo w połączeniu z wysokiej jakości materiałami dało doskonały efekt.

Zapraszam do lektury całego wydania

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa

Dachy 2017/9

Szanowni Państwo

Z czego robi się rynny? Wiadomo: z blachy, PVC, czasem z drewna. Ale można też zrobić rynnę z… kostki brukowej. Dowodzi tego artykuł na str. 22 niniejszego wydania.

Artykuł ten porusza jeszcze jedno ciekawe zagadnienie. Dekarz przyznaje się, że pas okapowy wykonał nie do końca zgodnie ze sztuką dekarską, lecz czuje się „rozgrzeszony”, gdyż o wszystkim poinformował inwestora. Wyjaśnił mu, jak powinno wyglądać prawidłowe rozwiązanie i czym grozi realizacja pomysłu inwestora.

Czy dekarz miał prawo zrobić coś, o czym wiedział, że jest niepoprawne? Naszym zdaniem miał – nikt nie został tu poszkodowany, żaden z faktów nie został ukryty, inwestycja jest prywatna, pieniądze także, a ta część budowli nie ma wpływu na bezpieczeństwo.

Zapraszam do lektury całego wydania

 

Piotr Rożnowicz
Redaktor naczelny

Dachy 2017/8

Szanowni Państwo

Zastaw się, a postaw się. To porzekadło znane od wieków (i od wieków stosowane). Osoby zamożne od zawsze chciały się wyróżniać z otoczenia, sygnalizować swój wysoki status materialny. Świadczyć o nim może drogie ubranie, drogi samochód czy wystawny dom z ozdobnym dachem.

Wszystko, co nie zawiera się w standardowej ofercie, jest droższe. Tak też jest z materiałami budowlanymi czy dachowymi – czerwone dachówki są tańsze niż kolorowe. A jeśli trzeba z nich ułożyć wzór, cena rośnie jest bardziej.

Do czego ma nawiązywać ten wstęp? Otóż do artykułu zamieszczonego w niniejszym wydaniu DACHÓW. Autorka pisze w nim o dachach w jednym ze szwajcarskich miast. Mimo, że Szwajcaria słynie z bogactwa, dachy te są zaskakująco szare (a właściwie czerwone) i monotonne. Zapobiegliwi Szwajcarzy mniejszą wagę przykładają do wyglądu, natomiast kładą duży nacisk na praktyczność. I to widać. Nie nam oceniać, czy to dobrze, czy źle, ale jednak daje to do myślenia…

Zapraszam do lektury!

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

Dachy - krok po kroku

Polecamy