Wielopołaciowy dach kryty blachodachówką Bratex Centro

Ocena: 0
3974

Centro to wyjątkowy materiał pokryciowy – to blachodachówka hybrydowa, dostępna zarówno w arkuszach o stałej długości, jak i na wymiar. Inwestor w tym przypadku docenił również jego techniczne właściwości i bezterminową gwarancję producenta.

Wykonawca i dystrybutor
Firma Dachy Fornalczyk z Końskich zajmuje się od sześciu lat sprzedażą materiałów na dachy. Właściciel zauważył jednak, że wśród inwestorów narasta tendencja do szukania usługi z jednej ręki. Zdarza się coraz częściej, że chcieliby oni oddać i zakup materiałów i budowę domu jednej firmie i pozbyć się problemu organizowania ekip sposobem gospodarczym. Dlatego też dystrybutor zdecydował się na nową usługę – wykonawstwo, którym zajmuje się już trzy lata. Kalendarz robót mamy zapełniony z wyprzedzeniem jednego roku, przy czym w roku ubiegłym wykonaliśmy prawie 40 dachów – mówi pan Fornalczyk.

Budynek ma ciekawy wielopołaciowy dach oparty na bryle dachu kopertowego

W tym przypadku było podobnie – inwestor był zdecydowany na przekazanie budowy i organizacji materiałów w ręce jednej firmy, którą polecili mu różni znajomi. Sama budowa była wykonana oczywiście przez inną ekipę. Roboty ciesielskie i dekarskie są na tyle specyficzne i wymagają dużej fachowej wiedzy, że ekipa budowlana oddała sprawę dachu specjalistom. 

Bratex zapewnia w bezpłatnej opcji dowóz materiału pokryciowego oraz rozładunek przy pomocy dźwigu HDS

Dach
Budynek znajduje się w miejscowości Królewiec w gminie Smyków koło Końskich. Wielopołaciowy dach tego obszernego jednorodzinnego domu jest bardzo interesujący architektonicznie. Takie dachy robimy najchętniej – mówi z uśmiechem właściciel firmy. Dach ma 321 m2. Jego kształt bazuje na dachu kopertowym, ale jest to konstrukcja nie cztero- a wielospadowa. Dodatkowo znajduje się na nim osiem okien dachowych marki Roto, w tym siedem drewnianych i jedno plastikowe. Projekt całego budynku był dopracowany w detalach i dekarze nie mieli problemu z wykonawstwem.

Rozładunek przy użyciu dźwigu HDS pozwala uniknąć zadrapań i zagięć możliwych przy ręcznym rozładunku

Materiał pokryciowy
Inwestor zdecydował się na nowość w ofercie firmy Bratex Dachy – na blachodachówkę hybrydową Centro, w materiale skandynawskiej huty koncernu SSAB, w powłoce Ceramic Matt BT z protekcją cynkową 350g/m2 i kolorze czarnym. Inwestorowi polecił ją dystrybutor. Ta zaawansowana blachodachówka hybrydowa dostępna jest w dwóch modelach sprzedaży – na wymiar o dowolnej długości oraz w arkuszach o stałej długości. 

Dekarze mieli do wykonania cztery kosze do zamontowania osiem okien dachowych

Centro na wymiar
W przypadku tej inwestycji wybór padł na model Centro na wymiar, dzięki czemu dach wykonano z mniejszą ilością odpadów niż byłoby to w przypadku blachodachówki modułowej. Centro na wymiar występuje w wielkościach od 494 do 3993 mm bez nieosiągalnych zakresów. Ostatni moduł, zwany Flexi-End, ma długość automatycznie dostosowywaną w zakresie 119–468 mm, jest przetłoczony oraz zakończony piórem o stałej długości 25 mm. Korzyści takiego rozwiązania to brak potrzeby dodatkowego nadbicia na ostatnią łatę, a także uzyskuje się dzięki temu stabilne podłoże do montażu obróbki kalenicy i taśmy wentylacyjnej. Poza tym śnieg i deszcz nie nawiewają pod połać a całkowita szerokość arkusza jest zachowana. Wybite są w nim dwa otwory, zwane Easy-Lift, służące do szybkiego wynoszenia arkuszy na dach przy użyciu linek. Zapobiegają one przebijaniu blachy. Otwory wybijane są dla arkuszy o długości min. czterech modułów.

Systemowa możliwość poprzecznego łączenia arkuszy sprawia, że Centro może ważyć 2 razy mniej niż arkusz blachodachówki konwencjonalnej. Arkusze blachodachówki hybrydowej mają mniejszą długość i są łatwiejsze w transportowaniu, w magazynowaniu u dystrybutora oraz w przenoszeniu na miejsce budowy.

Przebieg robót
Blachodachówka została przywieziona na plac budowy przez producenta. Jeśli klient czy wykonawca nie ma doświadczenia w transporcie, Bratex zapewnia w bezpłatnej opcji dowóz materiału pokryciowego oraz rozładunek przy pomocy dźwigu HDS. Rozwiązanie to jest bardzo przydatne, gdy chce się uniknąć zarysowań i odkształceń blachy w wyniku nieprawidłowego transportu czy też nieprawidłowego przenoszenia ręcznego.

Gąsiory i obróbki to rozwiązania systemowe

Roboty przebiegały w typowy sposób. Najpierw powstała więźba dachowa, następnie położono pełne deskowanie, na które zamontowano membranę, a na koniec na łaceniu położona została blachodachówka hybrydowa Centro. Dekarze kładli ją po raz pierwszy, ale jej montaż jest intuicyjny i nie sprawił żadnych problemów. 

Użytkowe poddasze wymaga ciepłych okien – zastosowano tu okna Roto z termoblokiem WD

Dla zapewnienia wentylacji połaci zastosowano naokoło dachu kratki wentylacyjne z grzebieniem, a w kalenicy przyklejono taśmę aluminiową z membraną. Takie rozwiązanie umożliwia skuteczne odparowanie skroplin powstających na blasze z powodu różnicy temperatur.

 

Na dach o powierzchni 321 m2 zużyto …

Gwarancja
Prace wykonała 6-osobowa ekipa. Montaż całego dachu trwał trzy tygodnie z drobnymi przerwami związanymi z pogodą. Dekarze narzekali na upały. Słońce przy temperaturze powyżej 30?C potrafi nagrzać blachę na dachu do 70?C, co powoduje, że podeszwy butów mogą się przyklejać do pokrycia. Praca dekarza należy do najbardziej niebezpiecznych i ekstremalnych. Pracuje się na wysokości, w skrajnych warunkach pogodowych, na śliskich nawierzchniach. Do tego jest to praca sezonowa – wymieniają dekarze. 

… zużyto 378 m2 blachodachówki hybrydowej Centro na wymiar

Budynek nie został jeszcze odebrany, ale producent Centro udziela na swoją blachodachówkę oraz blachę bezterminowej gwarancji funkcjonalnej oraz 15 lat gwarancji na kolor. Dokumentacja oraz karta gwarancyjna dołączone są wraz z materiałem na plac budowy. Gwarancja Bratex zaczyna bieg od razu po zakupie, nie wymaga rejestracji, a jej okres nie jest uwarunkowany zakupem dodatkowych komponentów. 

Źródło: Dachy, nr 7-8 (235) 2019

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy


 


 

Który model dachówki ceramicznej płaskiej jest Ci najbardziej znany?
GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ