Montaż łupka w systemie Nulok

Ocena: 5
1942

Na rynek polski wprowadzony został nowatorski system montażu łupka na dach i elewację opatentowany przez firmę Rathscheck wraz z australijską firmą Nulok Roofing. Jego zastosowanie znacznie przyśpiesza proces układania łupka na dachu, co bezpośrednio wpływa na obniżenie kosztu dachu. Dach jest lekki, szczelny i nie wymaga dużej ilości materiału pokryciowego. 

Dach wykonany w nowym systemie montażu łupka Nulok

Polską premierę system ten miał podczas tegorocznych Targów 4Designs Days w Katowicach, które odbyły się pod koniec stycznia. System Nulok opiera się na trzech podstawowych elementach: ocynkowany profil stalowy, łącznik i sam łupek. 

Innowacyjne aluminiowe łączniki wyposażone są w dwa haczyki ze stali szlachetnej. Łączniki zaprojektowane są tak, by odprowadzały wodę na niższy kamień, zapewniając szczelność dachu. W ten sposób redukuje się zakłady podwójne, czego skutkiem jest mniejsze zużycie kamienia na metr kwadratowy dachu. Dach w systemie Nulok jest więc lekki, co stanowi dużą zaletę przy montażu łupka na konstrukcjach, które nie są w stanie wytrzymać dużego obciążenia, np. na dachach starych budynków, których więźby nie są dostosowane do ciężkich pokryć dachowych. 

Dachy wykonane w nowym systemie montażu łupka Nulok

Szybki i łatwy montaż 
Montaż łupka w systemie Nulok odbywa się nawet do 70 % szybciej niż w tradycyjny sposób. Montaż rozpoczyna się od położenia tradycyjnej membrany paroprzepuszczalnej i przymocowania jej kontrłatami do krokwi.

Następnie na kontrłatach mocujemy stalowe profile nośne, w rozstawie 31 cm. Rozstaw ten jest dopasowany do długości elementów łączących. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, możemy szybko wykonać potrzebną pod łupek konstrukcję.

Aluminiowe, malowane proszkowo łączniki wkładamy w odpowiedni sposób w poziome, stalowe profile, zawsze zwracając uwagę na to, by każdy łącznik był odpowiednio mocno zaczepiony. W następnym kroku pozostało już tylko wsunąć łupek w haki mocujące. Zakład górny wynosi 9 cm. Łupek należy układać z przesunięciem bocznym o pół płytki. 

Krok pierwszy – przymocowanie membrany kontrłatami do krokwi

Elementy systemu Nulok – łączniki i profile

Układanie łupka z przesunięciem bocznym na profilach z pomocą łączników

System fotowoltaiczny Nulok
System może zostać wyposażony w panele fotowoltaiczne, produkowane specjalnie dla tego sposobu montażu, przez co są one idealnie dopasowane do łupka i wraz z nim zapewniają niezwykle spójną estetykę. To rozwiązanie bardzo dobrze wpisuje się w obecne trendy, w których dominuje moda na minimalistyczną stylistykę i płaskie materiały pokryciowe.

System solarny Nulok to jeden z nielicznych systemów, gdzie  panel fotowoltaiczny nie jest montowany na pokryciu, lecz jest całkowicie z nim zintegrowany.

Konstrukcja łączników w systemie Nulok pozwala na bezpieczne odprowadzanie wody opadowej

Połać w systemie Nulok ze zintegrowanymi panelami fotowoltaicznymi

W systemie fotowoltaicznym bardzo istotną rolę odgrywa odpowiedź na pytanie, w którą stronę należy zaplanować ustawienie paneli, by jego użytkowanie jak najszybciej zwróciło inwestorowi koszy instalacji. Najważniejsza zasada to ustawienie paneli w kierunku południowym, o ile to możliwe. Światło padające pod kątem 90 stopni na panel fotowoltaiczny najefektywniej wykorzystuje możliwości instalacji. Oczywiście ruchy słońca, czy to dobowe czy roczne, mają wpływ na efektywne wykorzystanie fotowoltaiki. W polskich warunkach najlepiej jest usytuować panel pod kątem 30 stopni. Oznacza to, że zainstalowanie paneli Nulok w połaci dachu da najlepsze efekty. Jeżeli ustawimy panele pod kątem od 10 do 15 stopni w odniesieniu do kierunku południowego, musimy się liczyć z tym że efektywność instalacji spadnie o około 5–10%. 

Unikanie zacienienia instalacji fotowoltaicznej to podstawa jej sprawnego działania

Ogniwo fotowoltaiczne z systemu Nulok

Unikaj cienia
Przy instalowaniu instalacji fotowoltaicznej na dachu w systemie Nulok należy ją tak zaplanować, aby uniknąć zacienienia paneli. Padający na nie cień ma dwojakie niekorzystne działanie na cały system.

Cień blokuje dostęp światła, które w instalacji fotowoltaicznej jest najważniejsze. Zacienienie instalacji powoduje znaczne obniżenie jej wydajności. Trzeba pamiętać, że w systemach fotowoltaicznych ilość prądu, jaką może wyprodukować instalacja, jest zależna od ilości prądu, którą produkuje najmniej efektywne ogniwo. To może spowodować, że mały cień na części paneli będzie powodem znacznego obniżenia efektywności całej instalacji. 

Panele fotowoltaiczne Nulok – idealne dopasowanie i spójna estetyka w połączeniu z łupkiem

Panele w systemie Nulok są zintegrowane z pokryciem z łupka

Kolejne niekorzystne działanie zacienienia na system fotowoltaiczny jest takie, że cień rzucony na panel solarny może być przyczyną awarii całej instalacji fotowoltaicznej.  Zacieniony moduł można porównać do zapchanej rury wodociągowej. Pozostałe, w pełni sprawne moduły próbują przepchać przez zapchaną rurę wyprodukowaną energię, co tworzy tzw. hotspoty, czyli w dosłownym tłumaczeniu gorące punkty w instalacji, które mogą trwale zniszczyć moduł. 

Źródło: Dachy, nr 2 (230) 2019

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy


 


 

Który model dachówki ceramicznej płaskiej jest Ci najbardziej znany?
GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ