Folie dachowe - parametry i ich efektywne wykorzystanie

Ocena: 0
1518
Opisując wykorzystanie rodziny produktów zwanych potocznie foliami dachowymi, warto uściślić, czego nasz opis będzie dotyczył. Mianem folii dachowej określa się bowiem  wiele materiałów wykonanych z tworzywa sztucznego, wykorzystywanych na dachach.

Membrana DuPont™ Tyvek® UV Facade jako ochrona budynku narażona na przedłużone oddziaływanie słońca

Poniższe uwagi dotyczyć będą folii dachowych, których charakterystyczną cechą jest tzw. wysoka paroprzepuszczalność. W naszych rozważaniach nie będziemy uwzględniać folii o niewielkiej paroprzepuszczalności stosowanych na dachach spadzistych jako dodatkowa ochrona przed wilgocią oraz folii zwanych czasem membranami dachowymi i stosowanych jako hydroizolacja na dachach płaskich (jak np. PVC, EPDM, TPO). Dlaczego? Ponieważ materiały te stosowane są w innym celu. Jak to w innym celu – powie ktoś – wszystkie te produkty chronią przecież przed wodą! Jest to co prawda tzw. „racja oczywista”, nie mniej jednak nie zapominajmy, że wysoka paroprzepuszczalność materiału pozwala na zastosowanie go jako wiatroizolacji, uniezależniając działanie chronionej konstrukcji i termoizolacji od warunków atmosferycznych, co jest niezwykle istotne w czasach dbałości o niskie koszty ogrzewania.

Paroprzepuszczalność
Wróćmy zatem do tematu. Dokonując powyższej klasyfikacji folii posłużyliśmy się parametrem: paroprzepuszczalność. Zdolność materiału do przepuszczania pary wodnej jest niezmiernie istotną cechą. Wysoka paroprzepuszczalność minimalizuje prawdopodobieństwo kondensacji pary wodnej przedostającej się w zimie z wnętrza budynku oraz przyspiesza wysychanie konstrukcji. Paroporzepuszczalność można określać podając ilość (masę) pary wodnej przedostającej się przez jednostkę powierzchni materiału w ciągu określonego czasu, w określonych warunkach (uwaga: porównując wyniki badań musimy zwrócić uwagę, czy były one przeprowadzane w identycznych warunkach). Miarą paroprzepuszczalności materiału może być również opór dyfuzyjny. Wielkością opisującą poziom oporu dyfuzyjnego jest współczynnik sd. Wielkość tego współczynnika to po prostu grubość warstwy powietrza stawiającej taki sam opór parze wodnej, jak badany materiał. Tak więc im większy sd, tym większy opór dyfuzyjny i tym mniejsza paroprzepuszczalność.


Mocniejsze membrany mogą być stosowane na dachach „zimnych” – montaż membrany DuPont™ Tyvek® Supro na dachu zabytkowego kościoła


Jaka paroprzepuszczalność jest najlepsza? – znowu „ktoś” zapyta. Otóż im większa, tym lepsza. Kłopot w tym, że porównując membrany w kontekście tego parametru (nawet przy założeniu, że badanie paroprzepuszczalności przeprowadzane jest zawsze w takich samych warunkach) nie można mieć pewności, że każda membrana w zmiennych warunkach pogodowych zachowuje się tak samo. I dlatego warto korzystać z produktów sprawdzonych w działaniu oraz w razie wątpliwości „odpytywać” producentów, do jakich zastosowań dany typ membrany jest przeznaczony.

Inne parametry
Następnymi istotnymi cechami membran paroprzepuszczalnych są: szczelność, wytrzymałość mechaniczna i trwałość. Sprawa wydaje się bardzo prosta – im mocniejszy i szczelniejszy produkt, tym lepszy (słabsze odmiany membran można stosować pod warunkiem, że nie pracują mechanicznie; mocniejsze są bardziej uniwersalne). Kolejna „oczywista racja”. Pamiętajmy jednak, że membrany przeznaczone są do „pracy” w konstrukcjach budowlanych na dziesiątki lat – ich izolacyjność powinna utrzymywać się przez długi okres czasu. Warto więc zwrócić uwagę, czy membrana posiada znak CE – jeśli tak, powinniśmy przy niej znaleźć informację o poziomie szczelności oraz wytrzymałości produktu po tzw. okresie przyspieszonego starzenia.


Dbałość o szczelność skutkuje zmniejszeniem strat ciepła – używanie taśmy klejącej do usuwania niewielkich uszkodzeń


Po badaniu tym zmianie nie powinna ulec klasa szczelności (W1 – utrzymujący się na membranie słup wody wysokości 20 cm nie może spowodować przeciekania w czasie 2 godz.); niedopuszczalne są również wysokie spadki wytrzymałości mechanicznej, świadczące o mniejszej odporności na UV oraz na wysokie temperatury.

Przed wyborem membran do stosowania w szczególnie trudnych warunkach (obecność promieni słonecznych oraz wysokich temperatur) warto sprawdzić, czy procedura przyspieszonego starzenia przeprowadzona była w sposób standardowy (336 godz. UV + wygrzewanie w temperaturze 70ºC), czy poszerzony (np. 5000 godz. oddziaływania UV i/lub wygrzewanie w temperaturze 100ºC). Moim zdaniem warto o to pytać, gdyż w ten sposób możemy się uchronić od zastosowania materiałów o świetnych parametrach początkowych, z których po kilku latach pozostaje tylko wspomnienie.


Membrana DuPont™ Tyvek® Solid jako dodatkowa ochrona przed wilgocią i wiatrem pod pokryciem z dachówki

I rzecz najważniejsza: efektywne wykorzystanie. Ponieważ membrany paroprzepuszczalne są materiałami wiatroizolacyjnymi, należy przy ich pomocy wykonać również warstwę wiatroizolacyjną (jeśli oczywiście zależy nam na zmniejszeniu strat ciepła). Dlatego poszczególne pasma zaleca się sklejać w jedną, szczelną całość (połączoną szczelnie ze ścianami, oknami i kominami). Dotyczy to również materiałów paroizolacyjnych.

Pamiętajmy również, że produkty wysokoparoprzepuszczalne przeznaczone są do stosowania na dachach spadzistych i ścianach – w każdym punkcie membrany po zamontowaniu powinien być spadek minimum 10º.

Liwiusz Okarmus
DuPont Poland


Źródło: Dachy, nr 9 (117) 2009
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy


 


 

Którą akcję wspierania branży dekarskiej znasz najlepiej?GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ