Dobra wentylacja to zdrowy dom. System kominków wentylacyjnych

Ocena: 0
2883
Czyste i zdrowe powietrze w domu nie jest luksusem. Jest potrzebą i koniecznością. Ludzie i towarzyszące im zwierzęta mieszkający w domach jedno- i wielorodzinnych, a także przebywający w budynkach użyteczności publicznej są stale narażeni na zanieczyszczenia powietrza wewnątrz pomieszczeń: kurz, brzydkie zapachy, dym i wilgoć. Powyższych problemów można uniknąć poprzez zastosowanie odpowiedniego systemu wentylacji.


Kominki wentylacyjne Vilpe będące newralgicznymi elementami systemu Aero nadają się do niemal wszystkich pokryć w prawie każdym kolorze

Zanieczyszczone lub wilgotne powietrze , którego w sposób kontrolowany nie da się usuwać z budynków, ulega kondensacji i w efekcie gromadzi się na elementach konstrukcyjnych, powodując ich uszkodzenie, a co za tym idzie, utratę pełnej funkcjonalności.

W konstrukcji dachowej użytkowanego budynku zawsze występuje wilgoć, tworząca się w wyniku dyfuzji pary wodnej. Wilgoć wewnątrz budynku powstaje na skutek konwekcji oraz wnikania wilgoci z powietrza z zewnątrz. Nadmierna wilgoć sprzyja pojawieniu się i rozwojowi grzybów, pleśni i innych mikroorganizmów. Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłową wentylację pomieszczeń i połaci dachowej oraz dobrą jakość stosowanych rozwiązań i produktów temu służących. Każda nieprawidłowość, usterka czy defekt mogą prowadzić do nieszczelności oraz redukcji żywotności pokrycia dachowego i całej budowli.

Konstrukcję budynku można zabezpieczyć przed uszkodzeniami powodowanymi przez wilgoć poprzez zastosowanie wentylacji struktur dachowych. Przez otwory wentylacyjne w połaci (kalenica, okap, dachówki i kominki wentylacyjne) odbywa się przepływ powietrza pod niskim ciśnieniem, co efektywnie usuwa wilgoć. Również w przypadku odprowadzenia zużytego powietrza z kanalizacji lub pomieszczeń użytkowych rola prawidłowego systemu wentylacyjnego, realizowanego poprzez ocieplane lub nieocieplane kominki, jest nie do przecenienia.

Systemowe kominki wentylacyjne
System wentylacji grawitacyjnej wykorzystuje ciepłe powietrze, które jest lżejsze niż powietrze na zewnątrz budynku – unosi się do góry w pionowym przewodzie wentylacyjnym i dzięki specjalnej konstrukcji głowicy, jest odprowadzane w kontrolowany sposób w każdych warunkach pogodowych.

Fińskie kominki wentylacyjne Vilpe, będące w ofercie firmy WA-BiS są wyprowadzane ponad dach przez w pełni szczelne przejście dachowe.

Dzięki możliwości pionowej regulacji i mocowaniu za pomocą wkrętów kominki te są bardzo łatwe w montażu niezależnie od kąta nachylenia dachu: warunkiem jest, że spadek dachu jest mniejszy niż 50°.
Kominki mogą być montowane na niemal wszystkich typach dachów i na wszystkich pokryciach (dachówka, blacha, blachodachówka, papa, gont itd.).

System Aero
Zgodnie z zasadami wentylacji system musi być skonstruowany tak, aby powietrze we wnętrzu mogło być całkowicie wymienione w ciągu dwóch godzin – efekt taki z powodzeniem uzyskuje się stosując produkty Aero.

Funkcjonalność wentylacji wymaga, aby powietrze wchodzące mogło swobodnie wnikać w wentylowaną przestrzeń, np. pod okapem. Kominki wentylacyjne Vilpe z linii Aero są niskociśnieniowymi otworami wentylacyjnymi, wykorzystującymi różnicę ciśnień powodowaną przez wiatr. Służą do wentylacji struktur dachowych (między warstwą folii/membrany a pokryciem dachu) oraz poddaszy i pomieszczeń użytkowych.

Aby zagwarantować szczelność połączenia podczas montażu oraz aby ułatwić stosowanie, firma WA-BiS oferuje kompletny system Aero – w jednym opakowaniu znajdują się wszystkie części niezbędne do montażu kominka i do uszczelnienia miejsca przejścia przez pokrycie dachu. Przejścia mogą być instalowane podczas prac zarówno na nowym dachu, jak też na już istniejącej konstrukcji. Ze względu na fakt, że każdy produkt z linii Aero wyposażony jest w dokładną instrukcję ze szczegółowymi rysunkami ułatwiającymi montaż, instalacja zajmuje tylko kilka minut i nie wymaga obecności fachowca.

Zewnętrzna powłoka produktów linii Aero wytwarzana jest z odpornego na korozję, uderzenia oraz warunki atmosferyczne polipropylenu (PP), który ponadto – co warto podkreślić – jest tworzywem nadającym się do recyklingu. Zarysowania powierzchni produktu nie są widoczne z uwagi na zastosowany system wykończenia powierzchni. Struktura ta jest również wysoce odporna na działanie promieniowania UV. Materiał ten jest chemicznie obojętny, może być użytkowany stale w zakresie temperatur od –30°C do +80°C, a czasowo od –40°C do +120°C. Dowodem na skuteczność rozwiązań Vilpe jest fakt powszechnego stosowania tych fińskich produktów w różnych strefach klimatycznych, od wybrzeży Hiszpanii po Syberię i rejony kręgu polarnego.

Podsumowanie
Budynek musi oddychać aby zachować dobry stan, a w konsekwencji zapewnić zdrowe środowisko ludziom w nim przebywającym i żyjącym. Pewność tego daje nam zastosowanie nowoczesnego i pewnego systemu wentylacyjnego, takiego jak Aero firmy WA-BiS, w skład którego wchodzą kominki Vilpe, produkowane przez lidera tej branży w Europie, fińską firmę SKTuote.

Na podstawie materiałów firmy WA-BiS

Źródło: Dachy, nr 8 (116) 2009
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy


 


 

Który model dachówki ceramicznej płaskiej jest Ci najbardziej znany?
GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ