Montaż rolety zewnętrznej firmy Velux

Ocena: 5
4631

Montaż rolety zewnętrznej VELUX nie jest skomplikowany i - w zależności od modelu: manualna, elektryczna lub solarna - zajmuje około godzinę. Co więcej, po demontażu skrzydła okna, roletę zewnętrzną można bez problemu zamontować od środka pomieszczenia, bez konieczności wychodzenia na dach.

Roleta zewnętrzna firmy VELUX

Bez względu na porę roku, rolety zewnętrzne zapewniają optymalny komfort termiczny na poddaszu. Rolety zimą poprawiają izolacyjność nawet o 17%* i zapobiegają stratom ciepła, z kolei w lecie redukują ilość wpadającego ciepła nawet o 94%* (* Wartości techniczne zgodne z normą EN ISO 12567-2, EN 13363-2 oraz ISO 15099. Efekt zależy od typu okna i parametrów szyby. Wartość 17% dla wariantu szyby 51. Wartość 94% dla wariantu szyby 66.), ograniczając ilość wpadających promieni słonecznych. Doskonale chronią także przed hałasem z zewnętrz, tłumią odgłosy padającego deszczu, zabezpieczają okno podczas trudnych warunków pogodowych oraz zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo domu. Udało się to osiągnąć, gdyż do ich konstrukcji zastosowano wysokiej jakości wytrzymałe aluminium z wypełnieniem izolacyjnym.

Co ważne, po zamontowaniu rolety, okno nie traci swoich właściwości i funkcjonuje bez żadnych ograniczeń. Można je uchylić nawet przy całkowicie lub częściowo zasłoniętej rolecie. Gdy roleta jest zwinięta, okno można również obrócić o 180o, zablokować i umyć szybę zewnętrzną z wewnątrz pomieszczenia.

Rolety zewnętrzne VELUX dostępne są w trzech wariantach: operowane manualnie oraz w wersjach sterowanych elektrycznie lub zasilanych solarnie.

Montaż rolety zewnętrznej VELUX krok po kroku

Demontaż skrzydła okna

Przed przystąpieniem do montażu rolety zewnętrznej najlepiej wyjmij skrzydło okna. Teoretycznie roletę można zamontować bez wyjmowania skrzydła, ale wtedy montaż będzie trudniejszy. Aby wyjąć skrzydło okna obróć je o 180 stopni, następnie wciśnij bolce w zawiasach i wyjmij skrzydło okna. Uwaga, skrzydło jest dość ciężkie - wyjmując je, zwrócić uwagę, by niczego nie uszkodzić.

Demontaż oblachowania i montaż bocznych prowadnic rolety

Tymczasowo zdejmij górne oblachowanie ościeżnicy po obydwu stronach. Następnie odkręć wszystkie wkręty z bocznego oblachowania i w otworach załóż uszczelki bitumiczne. W górnej części oblachowania, w zaznaczonych miejscach, zrób dodatkowe otwory do zamocowania prowadnic rolety. Przykręć z powrotem oblachowanie okna.

Montaż kasety rolety zewnętrznej

Kasetę rolety umieść w górnej części profili prowadnic. Sprawdź, czy gumowa uszczelka prawidłowo przylega do zewnętrznej, górnej części okna. Kasetę rolety obniż do takiego poziomu, by nie dociskać jej do pokrycia dachowego.

Montaż prowadnic pancerza rolety

Prowadnice włóż od góry, w wyznaczonym do tego miejscu. Po opuszczeniu, prowadnice automatycznie blokują się.

Mocowanie dolnej części oblachowania rolety

Teraz rozpocznij mocowanie dolnej części oblachowania rolety, które będzie chronić roletę przed podwiewaniem przez wiatr. Zwróć uwagę, by odległości od oblachowań bocznych były takie same po obydwu stronach. Następnie, przez otwory w dolnym oblachowaniu, zrób znak szpikulcem, w wyznaczonym miejscu wywierć otwory o średnicy 3 mm i przy pomocy wkrętów zamontuj dolne oblachowanie na skrzydle.

Montaż skrzydła

Po zakończeniu montażu włóż skrzydło w ościeżnicę, zamknij okno i uruchom roletę przy pomocy pilota. W przypadku rolety solarnej, bateria jest fabrycznie częściowo naładowana, a po pewnym czasie osiąga swoją pełną moc. W pełni naładowana, umożliwia 100 pełnych cykli obsługi – dzięki wbudowanemu akumulatorowi działa i w dzień, i w nocy, niezależnie od zachmurzenia, a zabezpieczenie przed pełnym jej rozładowaniem powoduje, że w akumulatorze zawsze pozostaje tyle energii, aby podnieść roletę.

Uruchomienie rolety solarnej (SSL) i elektrycznej (SML)

Jeżeli montujesz roletę elektryczną, po zamontowaniu prowadnic i kasety, przeciągnij przewód zasilający pod górną częścią oblachowania okna. Jeżeli został zainstalowany czujnik deszczu, oba przewody należy przeciągnąć obok siebie. Przewód podłącz do kostki podłączeniowej, do której z drugiej strony doprowadzone jest zasilanie rolety. Przed podłączeniem rolety do sterownika i jej uruchomieniem przeczytaj dokładnie załączoną instrukcję. Wszystkie produkty INTEGRA® oraz solarne posiadają teraz dedykowaną, wcześniej skonfigurowaną klawiaturę naścienną KLI. Po zamontowaniu produktu wystarczy jeden przycisk, aby uruchomić roletę - bez dodatkowej konfiguracji. Zaprogramowane fabrycznie klawiatury oznaczają jeszcze szybszy i wygodniejszy montaż. Pamiętaj, że podczas pierwszego uruchomienia, roleta musi w pełni się zamknąć, a następnie otworzyć.

Jeśli chcesz cieszyć się jeszcze większym komfortem podczas użytkowania elektrycznych oraz solarnych produktów VELUX, możesz rozważyć zakup inteligentnego systemu VELUX ACTIVE. Bazując na danych z czujników jakości powietrza wewnątrz pomieszczenia oraz aktualnej pogodzie na zewnątrz, samodzielnie zarządza on Twoimi oknami i roletami VELUX. Jeśli na przykład wyczuje, że w pokoju robi się zbyt ciepło, automatycznie zasłoni elektrycznie sterowane rolety czy markizy. System jest intuicyjny, a jego instalacja nie wymaga wsparcia specjalisty.

Źródło i zdjęcia: Velux

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy


 


 

Którą akcję wspierania branży dekarskiej znasz najlepiej?GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ