Ciepły montaż okien dachowych Velux

Ocena: 0
6268

Aby cieszyć się komfortem na poddaszu, należy zadbać o właściwą temperaturę panującą w tym pomieszczeniu. Istotny jest wybór odpowiednich okien - wytrzymałych i energooszczędnych. Warto też zwrócić uwagę na sposób ich instalacji - ciepły montaż to rozwiązanie zwiększające komfort termiczny na poddaszu. W trakcie montażu musimy odtworzyć warstwy izolacji przeciwwilgociowej i termicznej, które zostały usunięte podczas przygotowania otworu w dachu i prawidłowo połączyć je z oknem.

Ciepły montaż

Podstawową zasadą prawidłowego montażu jest właściwe ułożenie izolacji przeciwwilgociowej i termicznej wokół ościeżnicy okna. Poprawne wykonanie tych czynności jest kluczowe, gdyż to właśnie błędy montażowe, a nie jakość materiałów, jest najczęstszą przyczyną reklamacji. Wykwalifikowana ekipa dekarska może wykonać to za pomocą tradycyjnych materiałów dostępnych na budowie tzn.: folii paroprzepuszczalnych, paroizolacyjnych i wełny. Wymaga to dużej staranności i precyzji. Aby zminimalizować błędy, a także usprawnić proces montażu warto zastosować dedykowane rozwiązania w postaci produktów izolacyjnych, które stanowią kompleksowy system ciepłego montażu okien VELUX.

Montaż okna dachowego jest związany z wykonaniem otworu w miejscu jego montażu, co oznacza przerwanie ciągłości wszystkich warstw izolacyjnych dachu. Jeśli montujemy okno w nowej konstrukcji dachowej, przerwaniu ciągłości ulega warstwa wstępnego krycia, natomiast w przypadku montażu okna w już istniejącej konstrukcji dotyczy to wszystkich warstw: wstępnego krycia, izolacji termicznej i przeciwwilgociowej - paroizolacji od strony pomieszczenia.

Samo przygotowanie otworu wymaga prawidłowego wycięcia i zabezpieczenia warstwy wstępnego krycia, którą w sposób trwały łączy się z konstrukcją dachu. Dodatkowo należy pamiętać, że montaż okna to nie tylko sama instalacja, ale też właśnie odtworzenie i połączenie z nim wszystkich warstw konstrukcji dachu.

Ciepły montaż okna krok po kroku

Przygotuj otwór w konstrukcji dachu. Zwróć szczególną uwagę na prawidłowe rozmieszczenie łat montażowych. W zależności od wyboru wysokości montażu, przymocuj kątowniki montażowe na poziomie standardowym lub obniżonym.

1. W przygotowanym otworze zamontuj ramę termoizolacyjną z zestawu ciepłego montażu VELUX BDX. Wykonana jest ona ze spienionego polietylenu oraz wyposażona w kątowniki ułatwiające montaż na całym obwodzie okna oraz zapewnia jego prawidłową izolację termiczną.

2. Następnie umieść ościeżnicę w otworze. Po wstępnym dokręceniu kątowników sprawdź ustawienie skrzydła okna względem ościeżnicy i wyreguluj szczeliny zgodnie z instrukcją montażu. Pamiętaj, że możesz to zrobić tylko na tym etapie montażu.

3. Kolejny etap to zaizolowanie okna przed wilgocią z zewnątrz - w tym celu możesz użyć folii paroprzepuszczalnej BFX, która znajduje się w zestawie izolacyjnym VELUX BDX.  Wykonana jest z trójwarstwowej włókniny polipropylenowej z butylową warstwą klejącą, gwarantująca szczelne połączenie z ościeżnicą okna - zwłaszcza w narożnikach. Plisowaną membranę łączy się w prosty i szybki sposób z konstrukcją dachu.

4. W zestawie znajduje się również teleskopowa rynienka odwadniająca, którą należy zamontować pod pokryciem dachowym, nad oknem. Pozwala ona na odprowadzenie wilgoci powstającej pod pokryciem dachowym poza obrys okna.

5. W kolejnym etapie ułóż pokrycie dachowe pod oknem oraz rozpocznij montaż kołnierza uszczelniającego od jego dolnej części. W przypadku pokryć profilowanych, pamiętaj o wstępnym przegięciu fartucha kołnierza w stronę pokrycia dachowego. Dzięki temu będzie prawidłowo i estetycznie przylegał do profilu pokrycia.

6. Zamontuj boczne elementy kołnierza i oblachowania okna, a w kolejnym etapie górną część kołnierza.

7. W ostatnim etapie ułóż pokrycie dachowe naokoło okna. Dzięki zastosowaniu kołnierzy z elastyczną gąbką nie musisz docinać jej i dopasowywać do każdej dachówki. Dzięki ukośnym nacięciom gąbka idealnie dopasowuje się do kształtu pokrycia dachowego. Zwróć uwagę na zachowanie prawidłowej odległości pomiędzy pokryciem dachowym a oknem. Po bokach 3-6 cm, nad oknem 6-15 cm.

Pełen proces montażu okna dostępny jest na kanale YouTube VELUX Polska Sp. z o.o. - można obejrzeć go tutaj:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy


 


 

Którą akcję wspierania branży dekarskiej znasz najlepiej?GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ