Fabryki Velux w Gnieźnie świętują 20-lecie

Ocena: 0
2080

W sobotę 26 maja b. r., na terenie fabryki okien dachowych Velux w Gnieźnie, odbył się piknik z okazji 20-lecia produkcji Velux w Polsce, z udziałem pracowników i ich rodzin.Podczas wydarzenia został ogłoszony laureat okolicznościowego grantu na projekt społeczny "Lighthouse", który ufundowała Fundacja Pracownicza. Zwycięzcą został projekt Stowarzyszenia Ośla Ławka, który zakłada rewitalizację przestrzeni przy Jeziorze Jelonek, potocznie zwanym "Wenecją" i stworzenie miejsca spotkań dla mieszkańców Gniezna.

Do konkursu na projekt społeczny "Lighthouse - latarnia morska" zgłosiło się w sumie 7 organizacji. Przy ocenie nadesłanych projektów Fundacja Pracownicza brała pod uwagę kilka ważnych kryteriów. Przede wszystkim jego znaczenie dla społeczności lokalnej, możliwość realizacji, jak również długofalową korzyść. W finale rywalizowały ze sobą dwa projekty zgłoszone przez Stowarzyszenie Ośla Ławka oraz Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, na które oddawali swoje głosy pracownicy fabryk Velux. Ostatecznie zwyciężył projekt Stowarzyszenia Ośla Ławka, zyskał poparcie 68% głosujących pracowników. Podczas sobotniego pikniku na terenie fabryki okien Velux symboliczny czek na kwotę ponad 29 tys. zł, odebrał Paweł Bąkowski, prezes Stowarzyszenia Ośla Ławka oraz Jakub Dzionek, przedstawiciel odpowiedzialny za realizację.

Zwycięski projekt polega na rewitalizacji fragmentu przestrzeni w centrum Gniezna przy Jeziorze Jelonek, potocznie zwanym "Wenecją" i stworzeniu miejsca spotkań, które będzie służyło aktywizacji społeczności lokalnej dzięki organizacji szeregu spotkań, zajęć i warsztatów o charakterze kulturalnym czy też edukacyjnym. Oprócz koncertów lokalnych zespołów, spotkań z ciekawymi ludźmi ze społeczności lokalnej (aktorami, podróżnikami itd.), czy też projekcji filmów o tematyce społecznejw ramach tzw. kina sąsiedzkiego, planowane są spotkania poświęcone dbaniu o środowisko, przeciwdziałaniu smogowi, czy segregacji odpadów. Ma być to zatem miejsce spotkań, wymiany doświadczeń, wspólnych działań oraz relaksu, dostępne dla wszystkich mieszkańców Gniezna. Projekt promuje ideę wolontariatu, zakłada również uczestnictwo lokalnych stowarzyszeń. Chęć włączenia się w realizację projektu zadeklarowali już pracownicy firmy Velux.

"Jedną z korzyści tego projektu będzie poczucie wśród mieszkańców sprawczości i ogromnego wpływu na otaczającą nas przestrzeń. Wspólnie zadbamy o ten teren, stworzymy ogródek miejski, letnie kino sąsiedzkie, a jednocześnie stworzymy bogatą ofertę ekologiczno - kulturalną. Jest to inicjatywa społeczna angażująca wielu mieszkańców i wolontariuszy. Każdy chętny będzie miał wpływ na powstanie tego miejsca i jego kształt. Oprócz pewnych ram programowych, które musiały nakreślić kształt Latarni, pozostawiliśmy dużo miejsca dla inicjatyw mieszkańców. Będziemy starali się pomagać przy ich realizacji" - mówi Jakub Dzionek, przedstawiciel Stowarzyszenia Ośla Ławka.

Projekt ma ruszyć na początku czerwca i potrwa do końca września. W tym czasie planowane jest zorganizowanie 16 różnych warsztatów m.in.: recyclingowe - czyli jak zrobić coś z nieprzydatnych "śmieci", z segregacji odpadów, jak tworzyć przydomowe ogródki, czy też jak w mieszkaniu hodować zioła itp. W trakcie trwania projektu odbędzie się 8 koncertów muzyki na żywo oraz 8 występów didżejskich. Dodatkowo przygotowane zostanie mini boisko do gry w bule i miejsce do piknikowania czy odpoczynku na hamaku.

"Pomysł na projekt społeczny Lighthouse, jaki zaproponowało Stowarzyszenie Ośla Ławka, idealnie wpisuje się w misję działalności Fundacji Pracowniczej VKR. Stworzenie nowego miejsca na mapie Gniezna nad jeziorem Jelonek i ożywienie go, pozwoli mieszkańcom Gniezna i wszystkim odwiedzającym gościom, aktywnie i miło spędzić swój wolny czas. Wartością dodaną tego projektu natomiast jest fakt, że każdy będzie mógł włączyć się w tworzenie "latarni" jednocześnie inspirując innych do działania i zaangażowania. Projekt ten wdrażać będą zatem mieszkańcy, dla mieszkańców co jeszcze bardziej akcentuje ogromną wartość całego przedsięwzięcia" - komentuje Robert Purol, dyrektor fabryk Velux w Gnieźnie.

"Cieszymy się, że jako Grupa Velux z pomocą Fundacji Pracowniczej VKR, mogliśmy włączyć się do tak wspaniałej inicjatywy lokalnej w tak ważnym dla nas roku jakim jest jubileusz 20-lecia istnienia fabryk Velux w Gnieźnie. Staramy się aktywnie uczestniczyć w wielu wydarzeniach lokalnych, angażując przy tym naszych Pracowników. Myślę, że i w tym wypadku, również chętnie włączymy się we wspólne budowanie nowej przestrzeni rekreacyjnej w Gnieźnie" - dodaje dyrektor.

W pikniku z okazji 20-lecia produkcji Velux w Polsce, wzięło udział około 1700 osób, głównie pracownicy z rodzinami. Wydarzenie obfitowało w wiele atrakcji na świeżym powietrzu dla całej rodziny, jak konkursy, zabawy, grill, muzyka na żywo. Spotkanie uświetnił również występ Tatiany Galitsyn, artystki, prekursorki sztuki malowania piaskiem w Polsce, która w swoim występie nawiązała do działalności firmy i 20-lecia produkcji Velux w Polsce.

A wszystko rozpoczęło się od produkcji okuć w zakładzie przy ul. Słonecznej, która w 2004 roku została przeniesiona na ul. Kolejową. Obecnie dwie fabryki Velux w Gnieźnie należą do największychi najnowocześniejszych w Polsce zakładów produkcyjnych w sektorze stolarki budowlanej. Wrazz dwiema pozostałymi fabrykami Grupy zlokalizowanymi w Namysłowie i Wędkowych koło Tczewa wypracowują rocznie przychody na poziomie około 1,9 mld złi zatrudniają ponad 4000 osób. Energooszczędne okna dachowe z Gniezna trafiają do odbiorców, którzy budują i remontują budynki mieszkalne w całej Europie.

Źródło i zdjęcia: Velux

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

Dachy - krok po kroku

Polecamy